Ashtanga 1
intro HELG
YOGAKURS
Börja ditt nya liv – börja med yoga
Vår intro-helg är en yogakurs i ashtangayoga á 3 kurstillfällen som löper över en helg. En intro ger dig en bra bild av vad ashtangayoga är, och är det bästa sättet att börja på!
Här får du lära dig ashtangayogans grunder, dvs dynamisk yoga där vi jobbar med medveten närvaro och balansen mellan styrka och rörlighet. Vi kommer bl a att gå igenom andningsteknik, solhälsningen, några stående och ett par sittande ställningar.
Intro-kursen passar totala nybörjare, ingen erfarenhet behövs. Intro helgkurs är också för dig som kommit av dig och vill repetera grunderna, eller dig som utövat andra yogaformer men inte Ashtanga.
Passar inte helg-datumen finns intro-kursen även som veckokurs.
Fortsätt efteråt
Efter en intro kan du välja mellan att fortsätta på terminskurserna Ashtanga intro steg 1 eller Ashtanga steg 2 beroende på hur lugnt du vill ta det. Vill du yoga mer än en gång/vecka kan du köpa något av våra medlemskap Årskort/Halvårskort/Terminskort istället för terminskursen. Kurserna ingår i våra medlemskap, och då kan du samtidigt kombinera med andra klasser.
Vi har oftast någon form av special-erbjudande för dig som gått en intro och som vill fortsätta – vi mailar ut info till alla deltagare i samband med kursstart.
Ashtanga intro helg | 2026
29-31 maj
När: Fredag 18-19:30, lördag 11-12:30, söndag 11:30-13
Datum: 29-31 maj
Kurstillfällen: 3
Pris: 800:-
Erbjudande för dig som gått maj-intro: 10% rabatt på sommarkortet + 1 vecka extra (start 1 juni). Ange rabattkod XX så dyker specialmedlemskapet upp.
BOKA
28-30 aug
När: Fredag 18-19:30, lördag + söndag 11-12:30
Datum: 28-30 augusti
Kurstillfällen: 3
Pris: 800:-
Erbjudande för dig som gått augusti-intro: 20% rabatt på terminskortet 🙂 Ange rabattkod XX så dyker specialmedlemskapet upp.
BOKA
9-11 okt
När: Fredag 18-19:30, lördag + söndag 11:15-12:45
Datum: 9-11 oktober
Kurstillfällen: 3
Pris: 800:-
Erbjudande för dig som gått oktober-intro: Rabatt på resten av terminen – yoga så ofta du vill fram till jul (11 veckor) för 2200:- 🙂 Ange rabattkod XX så dyker specialmedlemskapet upp.
BOKA
13-15 nov
När: Fredag 18-19:30, lördag + söndag 11:15-12:45
Datum: 13-15 nov
Kurstillfällen: 3
Pris: 800:-
Erbjudande för dig som gått november-intro: Rabatt på resten av terminen – yoga så ofta du vill fram till jul (5 veckor) för 1100:- 🙂 Ange rabattkod XX så dyker specialmedlemskapet upp.
BOKA
"Yoga is a path to undo the root of all types of misery through the direct experience of deep, clear, open awareness"
- Richard Freeman